Mobirise Website Builder
Uluslararası ödüllü piyanist ve piyano öğretmeninden piyano dersleri...

İlk konserini 4 yaşında, ilk profesyonel konserini 8 yaşında verdi. Üstün başarılarından dolayı Krasnoyarsk Devlet Müzik ve Tiyatro Akademisi piyano bölümünü yüksek eğitim (master) diplomasıyla piyanist ve öğretmen unvanı ile 17 yaşında, 3 yılda bitirerek en genç mezun oldu.

Tam devlet bursuyla Moskova Devlet Konservatuarında 1 yıl boyunca Profesör Sergei Dorensky’nin özel isteği ile öğrencisi oldu.

Uluslararası ve Rusya'da yapılan yaklaşık 20 piyano yarışmanın hepsinde dereceye girdi.

Rusya'nın en önemli konser salonlarında, en önemli şeflerle ve orkestralarla solist olarak veya piyano resitalleriyle yaklaşık 200 konser verdi.

Yaklaşık 4 yıl Petersburg Kültür ve Sanat Devlet Üniversitesi Konservatuarı’nda piyano bölümünde piyano öğretmeni olarak çalıştı.

Yaroslavl Devlet Filarmoni Orkestrası’nda 6 yıl solist, misafir solist ve orkestra piyanisti olarak görev yaptı. 

2015 - 2019 yılları arasında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde görev aldı. 2020 yılı başından itibaren Ankara'da verdiği konserler ve yetenekli öğrencilere özel piyano dersleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

ÖZEL PİYANO DERSİ2023 Yaz Döneminde sadece Ustalık Dersleri, Konser - Korrepetisyon Dersleri, Yarışma - Resitale Hazırlık, Konservatuvara Hazırlık ve Müzik Okullarına Hazırlık dersleri verilmektedir. 

Uluslararası piyano virtüözü ve eğitmeninden, ihtiyacınıza en uygun piyano dersleriyle, uluslararası kalitede eğitim alıp, dünyanın sayılı piyanistleriyle aynı düzeyde kendinizi geliştirme fırsatına sahipsiniz.

2021 - 2023 arasında uluslararası ve ulusal yarışmalarda toplamda 15 kupa kazanan tüm öğrencilerimi tebrik eder, başarılarını arttırarak devam ettirmelerini dilerim.

Piyano Dersleri

- Ustalık Dersleri
- Konser - Korrepetisyon Dersleri
- Yarışma - Resitale Hazırlık
- Konservatuvara Hazırlık
- Müzik Okullarına Hazırlık
- Özel Piyano Dersleri (Daha önce eğitim almış)
- Özel Piyano Dersleri (Daha önce eğitim almamış)
- Özel Piyano Dersleri (Küçük yaş grubu)

Derslere kabulde ön değerlendirme yapılmaktadır. Ön değerlendirmede öğrencinin potansiyeli, isteği ve çalışkanlığı dikkate alınmaktadır. 

Ders müfredatı uluslararası eğitim müfredatına uygundur, metodoloji öğrenciye özeldir.

Eğitmeninizi Seçerken...

- Eğitimcinizin mutlaka işinde yetkin ve yeterli olup olmadığını kontrol edin. Deneyimi ve yeterli eğitimi olmayan veya öğrenciden alacağınız dersler sonucu ileride telafisi çok güç olan teknik ve müzikal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

- Müzik eğitimi kişiye özel bir eğitimdir. Öğrencinin fizyolojisi, müzikal bilgi, ilgi ve kültürü, öğrenme süresi gibi bir çok önemli faktörden dolayı öğrenciye göre ders içeriği hazırlanmalıdır. Bu nedenle eğitimci seçerken, öğrenci ders kayıtlarını ve konser kayıtlarını isteyin ve karşılaştırın.

- Eğitimcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda eğitimcinizin uluslararası müzikal bilgisidir. Bir kitabı veya metodu takip eden bir eğitimci, öğrencinin gelişimine, ilgi ve isteğine engel teşkil edebilir. Geniş persfektifi ve vizyonu olan, müzikal bilgisi güçlü bir eğitimci gelişime daha fazla katkı sağlayacaktır.

- Müzik eğitiminde kazanılan teknik beceri, müziksel ifade gücüne erişmede bir araçtır. Esas olan teori ve pratiğin harmanlanması ve müzikaliteyi geliştirmektir. Bu nedenle mümkünse eğitimcinizi seçerken öğretmenliğinin yanında, işini faal olarak yapıyor olmasına dikkat ediniz. Eğitimcinizin konser ve kayıtlarını dinlemek size bir fikir verebilir.

Zena Konser ve Albümleri
Öğrenci Konser Kayıtları
Öğrenci Ders Kayıtları

Albüm kayıtlarıma ve sosyal medya bildirimlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Bu konuda internette ciddi bir bilgi kirliliği var, eğer eğlence (hobi) amaçlı piyano dersi almayacaksanız yeni başlayanlar, piyano eğitimi alanlarla aynı kalitede iyi bir piyano almalıdırlar. Belki ilk etapta bütçeyi düşürmek için bildiğiniz birilerinden kaliteli ve bakımlı bir 2.el piyano alınabilinir.

Bütçenizin yettiği en iyi piyanoyu almanız gerekir. Dijital piyanolarda en çok satılan markalar en iyi diye bir şey olmadığınıda hatırlatmak isteriz. Dijital piyanolarda akustik piyano performansına en yakın olan piyano en iyi piyanodur. Bununda bir çok kriteri vardır. Başlangıç modeli iyi performans veren piyanolarda mevcuttur, gözünüz korkmasın. Tercih akustik piyano olmakla birlikte hem pahalı, hem de sonrasında bakım maliyetleri yüksektir ve apartman şartlarında komşularınızla sorun yaşayabilirsiniz. Onun için bu konuda durumunuza en uygun piyano için eğitimcinize danışmanızı öneririz.

Kaliteli bir dijital piyanoyu Ekim 2022 tarihindeki fiyatlarla 16.000 - 25.000 TL başlangıç fiyatlarıyla alabilirsiniz, akustik piyanolar çok daha pahalıdır. Size kattıkları ve yıllarca kullanım ömrüyle aslında piyanolar size sundukları bakımından pahalı bir enstrüman değildir.

Öncelikle amacınızı ve şartlarınızı göz önüne almalısınız. Her iki piyano tipininde avantajları ve dezavantajları vardır. Akustik piyanonun özelliklerini başarılı taklit eden bir dijital piyano, piyano eğitiminizde ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır ama tabi ki akustik piyano ilk tercihtir.

İster akustik isterse de dijital piyano olsun zamanla yıpranan parçalar içeren aletlerdir, nasıl kullanıldıkları ve bakımlarının iyi yapılıp yapılmadığı önemlidir. Bu nedenle ikinci el piyano alırken, güvenilir bir yerden veya bildiğiniz bir kişiden almak, hatta mümkünse anlayan birinden destek istemeniz yararınıza olacaktır. Bunlara dikkat ederseniz 2. el piyano alırken korkulacak ve çekinecek bir durum yoktur.

Akustik piyano hassas mekanik yapısı sayesinde , parmaklarınızdaki en küçük harekete bile tepki verir, tuş hissiyatı size güzel bir çalma keyfi sunar. Çıkardığı ses, ortam akustiği ile birleştiğinde çok doğal ve etkileyicidir. Bakımları zamanında ve doğru yapıldığında çok uzun seneler görevini yerine getirir.

Büyük hacimli ve ağır olduklarından sık sık yeri değiştirilebilecek bir enstrüman değildir. Isı ve nemden etkilenir ayrıca belli bir süre çalındıktan sonra akort edilmesi gerekir. Çok sık kullanılmıyorsa bu süre en fazla 6 aydır. Bakım maliyetleri vardır. Sürekli akortsuz bir piyano çalınması gelişiminize zarar verir. Taşınmanız durumunda özel kişilerce usulüne uygun taşınması gerekir. Sesini azaltma şansınız olmadığından müstakil evde yaşamıyorsanız, her istediğiniz zamanda çalmanız mümkün olmayabilir.

Piyano akordunu akordörler yapar ve uzmanlık gerektiren zor bir iştir. Piyanonuzu siz akort edemezsiniz. Aynı zamanda belli aralıklarda uzman kişilere bakımını yaptırmanız gerekir, sizin yapabileceğiniz bir şey değildir.

Dijital piyanoların hem sesini açabilir veya kısabilir hemde kulaklıkla kullanabilirsiniz. Akort yaptırmanız gerekmez, ısı ve nemden akustik piyano gibi etkilenmez. Taşınırken veya evin içinde yer değiştirirken özel taşıyıcı gerektirmez. Akustik piyano ses kaydı uzmanlık ve ekipman gerektirir, dijital piyano ile kolayca ses kaydı alabilirsiniz.

Tuş hissiyatı akustik piyanoya yakındır ama birebir aynı değildir, bazılarında çok yakındır bazılarında ise o hissiyatı kesinlikle alamazsınız. Akustik piyanodan çıkan sesi taklit ettiğinden bazı dijital piyanoların sesi gerçeğe çok yakınken bazılarınınki son derece yapaydır. Tuş mekanizmaları plastik ağırlıklı malzemelerden üretildiği için hor kullanılması ömrünü ciddi şekilde azaltır.  

Marka ve modelden bağımsız olarak, doğal sese en yakın ve tuş hassasiyeti gerçeğe en yakın dijital piyanolar tercih edilmelidir.

Hayır, org ile piyano öğrenemezsiniz. Kısa bir süre belki ilk derslere başlarken evde bir org varsa piyano almaya karar verene kadar 1-2 hafta küçük yaş grubunda tavsiye etmesek te kullanılabilinir.

Piyano eğitimi için belli bir alt sınır yoktur. Yetenekli bir öğrenciyse 6-7 yaşlarını beklemek zaman kaybı olacaktır. Kısaca öğrencinin yeteneğine, fizyolojisine ve gelişimine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Eğlence (hobi) amaçlı piyano öğrenmek istiyorsanız yetenek şart değildir. Ama gerçek bir piyano eğitimi için öğrencinin bazı temel yeteneklere sahip olması gerekir.

Müzikal yeteneği olan bir öğrenci için yaşı ne olursa olsun piyano öğrenmesi çok zor bir enstrüman değildir. Her müzik enstrümanın öğrenme için zorlukları vardır ama düzenli pratik ve çalışmayla bunlar kolaylıkla aşılabilinir.

Derslerimizin işleyiş şekli olarak yeni başlayanlar 14 haftada piyano çalmaya başlar ve dönem sonu konserinde eserlerini sergilerler.

Solaklarda diğer herkes gibi piyano çalabilirler, hatta literatürde çok önemli solak piyanistler vardır.

Piyano eğitimi günlük olarak en az 1 saat çalışma gerektirir. Günde en az 1 saat piyano çalabileceğiniz bir yer varsa evinizde piyanonuz olması şart değildir. Böyle bir imkanınız yoksa evde de piyanonuz yoksa yeni başlayanlar piyano alana kadar makul bir süre derslere gelebilir ama en kısa sürede piyano almanız eğitiminiz için gerekli olacaktır.

Org ile piyano öğrenilmez, birbirinden tamamen farklı enstrümanlardır.

Eğlence (hobi) amaçlı dersler dışında her yaş grubuna her seviyede piyano dersi vermekteyiz. Eğlence (hobi) amaçlı piyano dersi verilmemektedir.

Bir eğitimci bularak ona danışmanızı öneririz, böylece potansiyelini ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bizimle iletişime geçip tanışma dersi talep edebilirsiniz, tanışma derslerimiz ücretsizdir.

Eğer belli yaşın üstündeyseniz temel nota bilgisine sahip olmanız gerekir. Kulaktan veya ezberden piyano öğretimi yapmamaktayız.

Evet dürüst olmak gerekirse bir miktar zorlanırsınız ama yeteneğiniz ve isteğiniz varsa piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.

Böyle bir yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir eğitmenle görüşmenizde fayda var. 10-15 dakika içinde eğitmeniniz potansiyeliniz hakkında sizi yönlendirecektir.

Bu kişiden kişiye, öğrenme hızınız, bilginiz ve eğitim programınızla alakalıdır. En genel anlamda minimum günde 1 saat çalışmanız beklenir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar öğrenme hızınız artar.

Ben renklerle piyano eğitimini önermiyorum ve hiçbir öğrencim içinde uygulamıyorum. Faydalı olduğunu da düşünmüyorum. O yaştaki bir öğrenciye bir şeyi başka bir şeyle öğretmeyi sakıncalı buluyorum.

Hayır öğrenemezsiniz. Eğlence (hobi) amaçlı müzik çalmaya çalıştığınız güzel zamanlar geçirirsiniz.

Piyano dersleri birebir yapılan kişiye özel derslerdir ve dolayısıyla program kişiye özel hazırlanır. Her bir öğrencinin fizyolojisi, ilgi alakası ve düzeyi aynı olmadığından, standartlaştırmak için hazırlanan piyano metotları öğrencinin gelişimine tam anlamıyla fayda sağlamamaktadır. Ben ders içeriklerini öğrenciye özel, ihtiyacına göre hiç bir metot kullanmadan hazırlıyorum.

Uzaktan eğitim veya başka bir ifade ile online piyano eğitimi sadece belli bir donanıma sahip öğrenciler için faydalı bir modeldir. Ustalık sınıfı (masterclass) veya ileri piyano teknikleri dışındaki dersler yüz yüze yapılmalıdır. Yeni başlayanlar veya belli bir donanıma sahip olmayanlar için bu tip derslerin faydalı olacağını düşünmüyorum.

Piyano çalabilmek için belli bir parmak yapısına sahip olmanız gerekmez ama size bir avantaj sağlar. Parmak uzunluğundan çok elinizi açtığınızda baş parmağınızla serçe parmağınız arasındaki mesafe önemlidir o da egzersizle ve çalışmayla belli ölçüde artan bir şeydir.

Bunun için onlarca kriter vardır, öğrenciden öğrenciye değişir ezbere bir şey söylemek mümkün değildir.

Piyano kursu fiyatları ve piyano özel ders ücretlerini eğitimcinizin bilgi birikimi ve kalitesi çok etkiler. Özetleyecek olursak aldığınız eğitimin kalitesi kadar bir ücret ödemiş olursunuz. Ayrıca ödediğiniz paranın karşılığı ilerlemeye bakacak olursanız, bir piyano bölümündeki öğrenciden aldığınız piyano dersine ödediğiniz 1 yıl ücret bedeli ile öğrenecekleriniz, uzman bir eğitmenden alacağınız yaklaşık 1-2 aylık eğitime denk gelecektir. Dolayısıyla hem daha fazla para ve hem de zaman harcamış olursunuz ki aslında daha pahalıya ders almış olursunuz.

Eğitimcinizin mutlaka işinde yetkin ve yeterli olup olmadığını kontrol edin. Deneyimi ve yeterli eğitimi olmayan veya öğrenciden alacağınız dersler sonucu ileride telafisi çok güç olan teknik ve müzikal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Müzik eğitimi kişiye özel bir eğitimdir. Öğrencinin fizyolojisi, müzikal bilgi, ilgi ve kültürü, öğrenme süresi gibi bir çok önemli faktörden dolayı öğrenciye göre ders içeriği hazırlanmalıdır. Bu nedenle eğitimci seçerken, öğrenci ders kayıtlarını ve konser kayıtlarını isteyin ve karşılaştırın. 

Eğlence (hobi) amaçlı piyano öğrenmek istiyorsanız yetenek şart değildir. Ama gerçek bir piyano eğitimi için öğrencinin bazı temel yeteneklere sahip olması gerekir.

Eğitimcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda eğitimcinizin uluslararası müzikal bilgisidir. Bir kitabı veya metodu takip eden bir eğitimci, öğrencinin gelişimine, ilgi ve isteğine engel teşkil edebilir. Geniş persfektifi ve vizyonu olan, müzikal bilgisi güçlü bir eğitimci gelişime daha fazla katkı sağlayacaktır.

Müzik eğitiminde kazanılan teknik beceri, müziksel ifade gücüne erişmede bir araçtır. Esas olan teori ve pratiğin harmanlanması ve müzikaliteyi geliştirmektir. Bu nedenle mümkünse eğitimcinizi seçerken öğretmenliğinin yanında, işini faal olarak yapıyor olmasına dikkat ediniz. Eğitimcinizin konser ve kayıtlarını dinlemek size bir fikir verebilir.

Eğitim alacağınız dersliğin ders verilebilecek ferahlıkta ve konforda olması önemlidir ayrıca derslikte bir öğrenci birde eğitimci için iki piyano bulunması gerekir.

© Copyright 2023 - Bağlıca/Ankara - zena@zenaofficial.com - Whatsapp: 0312 999 87 03